Skip to main content
The most complete NT2 webshop
Free shipping within the Netherlands above € 20,-
Worldwide shipping
Veilig winkelen met Thuiswinkelwaarborg
Logo
Sign in
Customer service
  • Support
  • Order
  • Returns
  • Teacher service
  • Contact
Shopping cart
Shopping cart
Discount
-
Shipping Costs
Free
Total price
€ 0,00
To cart
Free shipping within the Netherlands above € 20
en
    Nederlands
    English
Shop School Docent
  • Learning Dutch
    Terug naar hoofdmenu
    Adults
    See allLINKDigLin+NT2 op maatDelftse methodeNederlands-serieKlasNLStart.nlTaaltalent
    Youth
    See allDigLin+Hotel HalloPlein 16DISKSterrenreeksKIK
    Component skills
    See allGrammarReadingListenWritingSpeakingVocabularyJargonMathematics
    Alphabetize
    See allDigLin+SterrenreeksAlfaschriftGoedgeletterd
    NT1
    See allLanguage - reading - writingDigital literacyMathematicsWell-being and work
    Exams
    Terug naar hoofdmenu
    Inburgeringsexamen buitenland (A1)
    Naar Nederland
    Inburgeringsexamen (A2)
    See allLanguage (A2)KNMMAP/ONAPortfolio
    Staatsexamen NT2 (B1)
    See allLanguage (B1)KNMMAP/ONAPortfolio
    Staatsexamen NT2 (B2)
    See allLanguage (B2)KNMMAP/ONAPortfolio
    Docentmateriaal
    Terug naar hoofdmenu
    Docentmateriaal
    See allDidacticsTeaching methodsSubscriptionsTeacher applications
    Inspiratie
    CoursesArticlesWebinarsNT2 Community
    Tests
    Terug naar hoofdmenu
    Volwassenen
    NiveautoetsenVocabulary testsNT2 Oefening
    Jeugd
    Leerlingvolgsysteem (LVS)
Other bodies, other minds
Back

Column Other bodies, other minds

  December 18, 2018
  Reading time:
  1096x read
Daniël Vis associeert in deze column bij en in de sfeer van Michel Foucault, waarbij hij zijn thematiek ontleent aan Foucaults werk. Dit is de eerste in een reeks van drie.
Other bodies, other minds

Door Daniël Vis

 

Als kind had ik een terugkerende angstdroom. In die droom lag ik, min of meer ineengedoken, in een hoekje van een grote, lege ruimte –  een ruimte als een leeg zwembad, maar vele malen dieper en breder dan normaal. Over me heen gebogen stond een reusachtig, mensvormig wezen dat niets zei of deed, maar simpelweg aanwezig was en waaruit een machtig en kwaadaardig aura voortkwam.

 

Het angstige gevoel in een sfeer van totale autoriteit te zijn, klein te zijn, ikzelf niet groter dan een punt in de ruimte. De huidige incarnatie van dit gevoel, dat me vooral in wakende uren plotseling kan vastgrijpen, is het besef dat de ruimte die de werkelijkheid inneemt bijna eindeloos veel groter is dan ik. De omgeving waarin ik ben, eindeloos veel groter. Zoals je tijdens een lange autorit opeens beseft: de afstand die we ons verplaatsen is, op de schaal van de wereldbol, verwaarloosbaar klein. En kleiner nog, aardse afstanden zijn immers een splinter van een schaal die loopt van het subatomaire tot de onvatbare afstanden tussen hemellichamen, de afmetingen van sterrenstelsels. Deze angst, een soort omgekeerde claustrofobie, is het besef dat er om ons heen miljarden lichtjaren ruimte is.

 

En in die ruimte: dit afgebakende lichaam. Aanwezig, als een anomalie, een fragment van een schier onmogelijke kans en toch, als ik beweeg, mijn armen uitstrek, beweegt er iets in die ruimte; een werkelijk ding in een werkelijke ruimte. 

 

En in die ruimte: andere, afgebakende lichamen. Lichamen die met het mijne kunnen interageren, lichamen die me zien.

 

Wie of wat is dat mensvormige wezen uit mijn kinderdroom? Heb ik het menselijke eruit gesloopt?

Het is, denk ik, de verbeelding van twee angsten, samen de fundamentele beperking van het zelf.

Het is de angst te worden gezien, waarbij het lichaam oneindig aanwezig is, belangrijk, onoverkomelijk. Alle mensen met mij, in een veel te krappe kamer, het droomwezen een ruimtelijk symbool van de anderen. En het is die andere angst, dat andere ongemak van aanwezig zijn: de nietigheid. Het droomwezen een enorme ruimte, een antropomorf symbool.

 

Zo wiebelen we heen en weer tussen onszelf als zandkorrel in een leeggelopen zwembad, en een ding dat zich toont, met moedervlekken, huidschimmels, met opgehoopt vet, loshangend vel. Een ding met een vorm. Een ding dat kijkt, zichzelf denkt als bijna niets en bijna alles. <

 

 

Daniël Vis schrijft gedichten en treedt op. Hij won NKPoetry Slam 2014 en er verschenen twee dichtbundels van zijn hand bij Prometheus: Insect Redux en Crowdsurfen op laag water.

 

[Illustratie: ArtisticOperations/ CC0]

 

 

Logo Boom uitgevers
© 2025 Koninklijke Boom uitgevers

Customer service

Support
Order
Returns
Teacher service
Contact

About Boom NT2

About us
Partners
Customized advice
Free shipping within NL above € 20
Shopping secure with Thuiswinkelwaarborg
Terms and Conditions (for consumers)Terms and Conditions (for businesses)Promotional termsCookiesDisclaimerPrivacy policy
Logo Thuiswinkel waarborg